Adanada Gezilecek Yerler

Adana-Taş-Köprü

Adanada Gezilecek Yerler

Adanada Gezilecek Yerler, Adanada Tarihi Mekanlar,Adanada Tarihi Camiler,Kaleler,Müzeler,Parklar ve ilgili yerler hakkında bilgiler sayfamızda listelenmiştir.
Adana TaşköprüAdana Taş Köprü: Adana’nın sembol yapısı,Taş Köprü günümüzde Seyhan ve Yüreğir merkez ilçelerini birbirine bağlayan tarihi bir yapıdır.21 gözlü inşa edilen köprünün kara kısmı dolgularla küçülerek bugün 14 gözlü olarak ayaklı tarih olarak şehrin tam ortasında heybetiyle dikilmektedir.

Adana Ulu Cami
Adana Ulu Cami: (Ramazanoğlulları Cami): Ramazanoğulları döneminde; 1541’te tamamlanmış tarihi bir yapıdır. Mimarisi Selçuk ve Memluk tarzını taşır.
Sabancı Merkez CamiAdana Merkez Sabancı Camii: Seyhan Nehri’nin hemen kıyısında, Adana Merkez Park’ın yanında olan camii Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük camisidir. 99 metre yükseklikteki 6 minaresi bulunmaktadır.
ADANA MERKEZ PARK.
Adana Merkez Park: Sabancı Merkez Camii ile birlikte Seyhan nehri kenarında yer alan devasa botanik park alanıdır. Oldukça geniş çim alanda, çeşitli ağaçlar ve doğanın huzurunu yaşatan merkez kent park kültürünün önemli bir örneğidir.
Tarihi Kazancılar Çarşısı: Büyük Saat’in yanında yer alan çarşı, geleneksel Anadolu kapalıçarşı örneklerinin eskilerinden biridir. Bakırcıların ve kazancıların çarşısı olsa da günümüzde ihtiyaçlara yönelik her türlü dükkan bulunur.
Adana Büyük SaatAdana Büyük Saat: 32 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük saat kulesidir. 1881’de inşasına başlanıp 1 yılda hizmete açılmıştır. Şehrin çarşı bölümünde yer almaktadır.
Adana Etnografya MüzesiAdana Etnografya Müzesi: 1845’te inşa edilmiş bir kilise olan binası ve yörüklere yönelik tarihi eşyaları barındıran müze 1983’te açılmış, şehir merkezi Kuruköprü Mahallesi’ndedir.
Çoban Dede TürbesiÇobandede Türbesi:Karslı köyü’nün önde gelenlerinden Çoban Dede’nin türbesi nedeniyle ibadet turizmine, doğal yapısı ve nehir manzarası sebebiyle görülmesi gereken bu bölge Seyhan Nehri’nin kıyısında bir tepededir…
Hasan Ağa Camii: Adana’daki tek Osmanlı mimarisi eseri camidir. 1558 yılında çivi kullanmadan yapılmıştır.Sade, alçak katlı, tek şerefeli bir minareye sahiptir.
Seyhan Baraj GölüSeyhan Barajı, Baraj Gölü: Akdeniz’e dökülen en büyük akarsu olan Seyhan Nehri doğal güzellik olarak, zamanında taşkınları önlemek için yapılmış bir baraj gölü ve nehir kıyısında yürüyüş yapılabilmektedir.
Adana-Atatürk EviAdana Atatürk Evi Müzesi: 1923’te Ata’nın kenti ziyaretinde konuk olduğu ev, 1981’de doğumunun yüzüncü yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Merkez Yüreğir ilçesi Seyhan Caddesi’ndedir.
Dilberler Sekisi:Seyhan Nehri kıyısında yapılmış sekidir. Yürüyüş ve bisiklet yoluyla birlikte var olan göl ve nehir manzaralı kafe ile hizmet verir. Mesire ve piknik alanıdır.
Anavarza kalesiAnavarza Kalesi ve Antik Kenti: Merkezden 70 km. kadar uzakta Kozan ilçesinin Ceyhan ilçe sınırındadır. Antik dönemden kalan Anavarza Kenti Klikya’nın bu önemli eserinden sadece hamam, kilise, devasa sur ve sütunlu yol şuan yaşıyor olmakla birlikte, kentin zirvesindeki kale oldukça sağlam bir şekilde ayaktadır.
Şar Antik Kenti:Tufanbeyli İlçesi’nin kuzeyinde Kayseri sınırlarına çok yakın alanda Hitit, Roma ve Bizans eserleri yer alır. Eserlerin çoğu Roma dönemine aittir.
Adana Varda KöprüsüVarda Köprüsü:Karaisalı ilçesinde yer alan bu demir yolu köprüsü 99 metre yüksekliğinde ve 200 metre uzunluğundadır, 1912’de Almanlar tarafından inşa edilmiştir. İlçede köprünün yanısıra ziyaretçiler Kapıkaya Kanyonu’nun doğal güzelliklerinide görebilirler.

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir